týpkovo

můj kousek internetu pro vás

Jak zažádat o náhradu škody způsobené nekvalitní vozovkou

Silnice jsou po zimním období opět v hrozném stavu. Ne, že by jindy nebyly, ale na záplaty a kanály jsme si museli chtě nechtě zvyknout a nestává se, že by tyto „běžné“ vady komunikací způsobily větší škody na vozidlech. Problém ovšam bývá u větších výmolů, které se objevují především v průběhu zimy a po jejím skončení. Najetí do rozměrné díky v silnici může znamenat nejen poškození pneumatiky, disku nebo ztrátu poklice, ale může se na vozidle podepsat i daleko závažněji a samozřejmě i vést k doprvní nehodě. Podle policejních statistik se např. v lednu 2011 stalo na českých silnicích 107 nehod způsobených špatným stavem komunikace. Škody, na nichž má podíl rozbitá silnice, jdou ročně do milionů. Mě zajímalo, jakým způsobem vymáhat náhradu škody v případě, že se staneme obětí nějakého výmolu.

I já jsem měl loni problém po tom, co jsem v noci najel do neoznačené díry. Odnesl to disk a přišel jsem o poklici. Jejich množství kolem inkriminovaného místa dávalo najevo, že jsem zdaleka nebyl jediný. A tak jsem, po hodině strávené v servise a o několik stovek lehčí, sednul k počítači a začal psát. Nejdříve jsem se obrátil na Technickou správu komunkací hlavního města Prahy se stížností na konkrétní místo. Ač to nemám ve zvyku, nebyl jsem zrovna příjemný. Mým cílem nebylo vymoci náhradu, ale upozornit na to, že na tom místě je problém a je potřeba ho řešit. A samozřejmě mi taky šlo o to si postěžovat, protože čím víc lidí si bude stěžovat, tím spíše si na Správě uvědomí, že je potřeba něco dělat. Nebo aspoň takhle si to ve své naivitě myslím.

Oprava kola

Odpověď na sebe překvapivě nechala dlouho čekat – už po pár hodinách mi přišla reakce. Prý to provizorně opravili. Neměl jsem možnost to ověřit, ale tak (opět ve své naivitě) věřím, že by mi přeci nelhali, no ne? V každém případě mě potěšilo už to, že se aspoň obtěžovali reagovat, i když aspoň zdvořilostní omluva by neuškodila.

Škoda na mém autě byla několik stovek, a tak jsem to překousnul a nezdržoval se nějakým vymáháním náhrady. Později jsem si ale uvědomil, že se na ně musí tvrdě a co já budu platit za to, že nejsou schopni udržovat silnice v normálním stavu. A tak mě zajímalo, jak postupovat příště, až se mi něco podobného stane a já budu chtít škodu proplatit. A o tenhle způsob se chci s vámi podělit.

Bylo mi doporučeno obrátit se na Ing. Pavla Jurke z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Tomu jsem tak položil jednoduchý dotaz – jakým způsobem zažádat o náhradu škody na vozidle v případě, že viníkem je špatný stav vozovky. Odpovědí mi bylo toto:

Aby mohla být škodní událost řešena, resp. případně nahlášena naší pojišťovně je nutné poslat na Ředitelství silnic a dálnic ČR (na adresu: Čerčanská 12, 140 00 Praha 4) písemnou žádost o náhradu škody. V žádosti je nutné uvést tyto skutečnosti:

1. Místo nehody (číslo silnice a kilometr) včetně popisu jak ke škodní události došlo.
2. Fotodokumentaci poškození vozu, případně i fotodokumentaci místa nehody.
3. Kopii velkého technického průkazu.
4. Kopii řidičského průkazu.
5. Kopii zelené karty.
6. Položkové vyčíslení škody, resp. fakturu za opravu.
7. V případě, že nehoda byla šetřena policií, protokol PČR.

Bez těchto údajů nebude možné řešit škodní událost.
Po obdržení dokumentů je škodní událost je prověřována u majetkového správce příslušné komunikace.
Zavolání policie závisí na rozhodnutí účastníka nehody, je lepší když je k dispozici policejní protokol.

Bohužel, nebo spíš bohudík, jsem zatím neměl možnost ověřit, nakolik úspěšný může člověk být v případě, že skutečně ke škodě dojde a podle tohoto postupu bude vyžadovat náhradu. Já určitě tuhle možnost využiju, protože české silnice mě štvou čím dál víc a nemíním platit za to, že jsou samá díra.

Pokud máte někdo praktickou zkušenost s vymáháním náhrady, prostor pro komentáře je váš – určitě ji ocením nejen já, ale i ostatní.

, , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *